Przejdź do treści Przejdź na lewym panelu bocznym Przejdź do prawym pasku bocznym Przejdź do dolnej stopki strony

O naszej wsi

Nasza wieś położona jest w powiecie krakowskim, w gminie Skawina. Wola Radziszowska dawniej nosiła nazwę Brunaczów. Pierwsza wzmianka o wsi nazwanej Bynpachow pochodzi z około 1234 roku. Z dokumentu wydanego w 1402 roku przez  dziekana kolegiaty Św. Floriana w Krakowie, wynika, że co przynajmniej część wsi nazwanej wtedy Bonnaczów należała do klasztoru Benedyktynów w Tyńcu. Wieś Bonnaczów została prawdopodobnie spalona w czasie najazdów tatarskich. W 1456 roku nazwa zanikłej wsi odrodziła się  jako Brunaczowa Wola. Około dwadzieścia lat później Jan Długosz napisał: Radzeschowska czyli Brunowska Wolya. Na terenie zniszczonej wsi na początku XIV wieku powstaje nowa wieś pod nazwą Wola Brunaczewska, albo Nowy Radziszów. W XVI wieku ustaliła się nazwa Wola Radziszowska.

Wola Radziszowska leży nad rzeką Cedron. Od południa rozciągają się wzgórza porośnięte lasem mieszanym. Wśród wzgórz wyróżnia się Pochów (365 m). Nazwa wzgórza wiąże się z najazdem Tatarów, którzy w czasie marszu na Kraków przechodzili przez Wolę. W lasach na wzgórzu ukrywała się tutejsza ludność. Na pograniczu z Podolanami stała karczma. Chociaż karczmy już nie ma, miejsce w którym stała nazywane jest Karczmisko. Na północy rozciąga się las Zawale i część wsi zwana Garcowiec.  Wyżej rozciągają się uprawne pola – Chorzyny. Do wyżej położonych terenów należy Ostra Góra (328 m n.p.m.) i wzniesienie Kiełek (331 m n.p.m.). 

Nasz kościół jest najstarszym drewnianym kościołem na Pogórzu Wielickim. Powstał pod koniec XV wieku i jest bardzo ciekawym obiektem udostępnionym w ramach Szlaku Architektury Drewnianej. Mamy też swój klub piłkarski Cedronka Wola Radziszowska, który został założony w 1948 roku. Klub rozgrywa swoje mecze na stadionie w Woli Radziszowskiej.