Przejdź do treści Przejdź na lewym panelu bocznym Przejdź do prawym pasku bocznym Przejdź do dolnej stopki strony

Zabytkowy drewniany kościół

Kancelaria parafialna oraz godziny otwarcia:

Szczegółowe informacje na temat dostępności kancelarii parafialnej oraz zabytkowego kościoła znajdują się na dole strony!

Nasz kościół jest najstarszym drewnianym kościołem na Pogórzu Wielickim. Powstał pod koniec XV wieku. Posiada charakterystyczne cechy, typowe dla małopolskich, drewnianych budowli sakralnych z tego okresu.

W bryle kościoła można wyróżnić wielobocznie prezbiterium i nawę konstrukcji zrębowej oraz wieżę dostawioną na przełomie XVI i XVII wieku. Najefektowniej prezentuje się wieża, którą wieńczy ostrosłupowy hełm z czterema narożnymi wieżyczkami. Jest to nawiązanie do tradycyjnego krakowskiego Kościoła Mariackiego. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, okna znajdują się tylko od strony południowej.

Wyposażenie pochodzi przede wszystkim z okresu renesansu i baroku. Uwagę każdego, kto odwiedza kościół przyciągają pięknie zdobione ołtarze. Główny ołtarz powstał w drugiej połowie XVII w. Znajduje się w nim gotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Obraz ten pochodzi z 1462 r. Ołtarze boczne powstały w końcu XVII w. W jednym mieści się cenny obraz św. Anny Samotrzeć z ok. 1600 roku, w drugim jest umieszczony obraz Ukrzyżowania. Na belce tęczowej znajduje się gotycki krucyfiks z początku XVI wieku. Polichromia zdobiąca ściany świątyni datowana jest na koniec XIX wieku.

Warto obejrzeć wnętrze koscioła. Jest to mozliwe także przez internet, dzięki uprzejmości p. Szymona Madeja na stronie  Panorama. Jeżeli strona nie otworzy sie poprawnie, to należy zainstalować jeden z programów: DevalVR, QuickTime lub Flash – szczegóły na stonie publikującej panoramę.

Kancelaria czynna w dni powszednie po każdej Mszy Świętej

Godziny otwarcia zabytkowego drewnianego kościoła:

czwartek9:0018:00przerwa 13:00 – 13:30
piątek9:0018:00przerwa 13:00 – 13:30
sobota9:0018:00przerwa 13:00 – 13:30
niedziela12:0017:00

Kontakt

Galeria